ASYSTENT DO POMOCY W OPIECE NAD DZIECKIEM Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

Od 1 września 2016 r. w ramach projektu „Bariery zamieniamy na szanse”  rusza usługa asystenta w rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym. Oferta skierowana jest do rodzin zamieszkałych na terenie Krakowa.

W ramach usługi rodzina może otrzymać pomoc w opiece nad dzieckiem niepełnosprawnym, świadczoną przez asystenta pod nieobecność rodzica. Pomoc asystenta obejmuje m.in.:

·     wykonywanie czynności opiekuńczych, tj. pomoc dziecku w skorzystaniu z posiłku, toalecie, przemieszczaniu się w obrębie miejsca zamieszkania, organizacji czasu wolnego;

·     pomoc dziecku w dotarciu do podmiotów realizujących na jego rzecz działania w zakresie zdrowotnym, rehabilitacyjnym, edukacyjnym, opiekuńczym, aktywizującym, itp.;

·     towarzyszenie dziecku w kontaktach z rówieśnikami;

·     towarzyszenie dziecku w  trakcie zajęć edukacyjnych, rehabilitacyjnych w zastępstwie rodzica, który w tym czasie realizuje własne potrzeby zdrowotne, zawodowe, edukacyjne lub podejmuje sprawy urzędowe;

·     pomoc dziecku w nauce lub przyswojeniu podstawowych umiejętności życiowych i społecznych;

·     towarzyszenie rodzicowi w kontaktach ze służbą zdrowia czy innymi podmiotami istotnymi dla rozwoju dziecka;

·     udzielanie informacji rodzicom w zakresie pozyskiwania wiedzy o formach i podmiotach mogących udzielić pomocy dziecku.

 

Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA dla rodziców. Miesięczny wymiar usługi przewidziany średnio na jedną rodzinę to 15h. Wystarczy się zgłosić się do Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego (kontakt:  biuro@firr.org.pl Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel: 12 629 85 14), poprzez kampanię „Pomoc dla rodziców”(kontakt: kontakt@pomocdlarodzicow.firr.org.pl Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; tel. 12 350 63 62 od wt. do czw. w godz. 9-12) a przekażemy wszystkie potrzebne informacje. Można również skontaktować się z właściwą Filią MOPS.

Warunki: Usługa adresowana jest do rodzin zamieszkałych na terenie Krakowa, w której znajduje się z dziecko z niepełnosprawnością (legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności) i gdzie przynajmniej jedno z rodziców nie jest aktywne zawodowo. Nie ma kryterium dochodowego.

Zachęcamy do udziału!

Usługa asystenta w rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym finansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.