Luareaci Nagrody “Rodzic na 5+”

Z przyjemnością prezentujemy Laureatów 3 równorzędnych nagród głównych w konkursie: “Najlepsze praktyki w godzeniu roli rodzica dziecka z niepełnosprawnością z aktywnością zawodową i społeczną”

Oto oni:

Alicja Bednarek, Vanessa Nachabe Grzybowska i Piotr Grzybowski, Magdalena Muszyńska

 

ALICJA BEDNAREK

Wraz z mężem zdecydowali się na adopcję rodzeństwa w tym jedno z niepełnosprawnością (całkowicie niesamodzielne), aby nie rozdzielać rodzeństwa. Mama jest cały czas czynna zawodowo jako pielęgniarka w szpitalu psychiatrycznym. Udaje jej się pogodzić pracę z opieką nad dziećmi i rehabilitacją syna ponieważ pracuje w systemie zmianowym. Prowadzi też stronę na FB, gdzie opisuje losy syna, ale także wspiera innych rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Skromna, nie lubi pochwał, zawsze chętna do pomocy innym.

 

VANESSA NACHABE GRZYBOWSKA I PIOTR GRZYBOWSKI

„Codziennie pokonujemy siebie. Nie poddajemy się, to nie my. I mamy poczucie, że wygrywamy” – piszą o sobie rodzice dwóch chłopców z niepełnosprawnościami. W domu rodzice na 100%, w pracy – pracownicy na 100%, aczkolwiek przy wielkim wsparciu i wyrozumiałości kolegów i przełożonych. Oboje rodzice mimo, że obarczeni wieloma obowiązkami związanymi z opieką i rehabilitacją dzieci – są aktywni zawodowo. Wierzą i udowadniają swoją postawą, że nie warto zamykać się w domu, rezygnować z życia zawodowego i społecznego, a w konsekwencji uczynić dziecko ofiarą niezrealizowanych pragnień i marzeń.

 

MAGDALENA MUSZYŃSKA

Mama dwójki dzieci (w tym 11-letniego Kuby z zespołem Downa). Dzięki jej ciężkiej pracy, zaangażowaniu i poświęceniu Kuba jest niezwykle rezolutnym i uśmiechniętym chłopakiem. To mama przez duże „M” – wspierająca, troskliwa, aktywnie uczestnicząca w szkolnym i pozaszkolnym życiu jej dzieci. Pracuje w Urzędzie Miasta. Społecznik. Od kilku lat aktywny członek i moderator forum Zakątek 21. Wiceprezes i współzałożycielka Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z zespołem Downa. Pomysłodawczyni Downoteki – pierwszej w Polsce wysyłkowej biblioteki tematycznej z największą liczba publikacji dotyczącej zespołu Downa. Organizatorka zakątkowych zlotów. Koordynatorka wielu inicjatyw społecznych. Swoim działaniem udowadnia, że można świetnie pogodzić rolę mamy, żony i pracownika z działalnością społeczną, nie tracąc przy tym empatii, uśmiechu i nie rezygnując z siebie.