Wyrok Trybunału Konstytucyjnego i wnioski o wypłatę świadczeń

Czy fakt, że jeden z rodziców pobiera świadczenie pielęgnacyjne, ponieważ zrezygnował z pracy na rzecz opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, uniemożliwia pobieranie takiego świadczenia drugiemu rodzicowi, jeżeli w rodzinie jest więcej niż jedno dziecko z niepełnosprawnością?

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt SK 7/11), który został opublikowany w Dzienniku Ustaw (poz. 1652), świadczenie pielęgnacyjne przysługuje każdemu z rodziców, jeżeli więcej niż jedno dziecko wymaga stałej opieki i udziału opiekuna/ rodzica w terapii i rehabilitacji (punkty 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności z oznaczeniem WYMAGA).

 

W związku ze stanowiskiem Trybunału wszystkie osoby, którym odmówiono prawa do świadczenia w opisanej sytuacji, mają 30 dni od dnia ogłoszenia wyroku na złożenie skargi o wznowienie postępowania do ośrodka pomocy społecznej/ urzędu gminy, która wydała niekorzystną decyzję.

 

Termin składania skarg upływa 28 grudnia 2014 r.

 

Jeżeli będą mieli Państwo jakiekolwiek problemy ze złożeniem skargi, zapraszamy do kontaktu z naszym punktem konsultacyjnym:

tel. 12 350 63 62, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ” target=”_blank”> kontakt@pomocdlarodzicow.firr.org.pl Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ) do 23 grudnia (wtorek) włącznie.